Möbler Skåp & Byråar
1265969

Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Byrå, stockholmsarbete, 1700-talets slut, sengustaviansk.

Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Tre lådor. Dekor med mässingslister och beslag. Längd 111,5, bredd 54,5, höjd 83 cm. Nycklar medföljer.

Något solblekt, nedersta lådan med faner restusch. Nedersta nyckelbrickan något lös.
Skivan med lagning och retuscher.

Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Utropspris
15 000 SEK