Servis, 17 delar, porslin, "Chateau des Tuileries", "Sevrès", Paris, Frankrike, sent 1800-tal.

Tryckt polykrom och förgylld
dekor mot turkos fond av putti samt Louis Philippes krönta monogram. Bestående av 15 tallrikar, diameter 20 cm. Två tazzor, diameter 22 cm.

Slitage.

Utropspris
9 000 SEK