Pietra dura-skiva signerad och daterad undertill Orlardi Aristide Via Sistina N 75 Roma 1902. Byrå fanerad med mahogny med beslag av mässing, två lådor. Längd 84, bredd 40, höjd 83 cm. Nyckel finns.
Senare skiva med slitage, Två hörn med nagg. Byrån med skador och torrsprickor, fothylsor saknas, listdelar saknas, lösa listdelar medföljer, benen sneda, något maskstungen.