Børge Mogensen, stolar 7+1 st, modell J39, "Folkestolen", formgiven 1947.
Sju stolar med benställning av bok och ryggbricka av björk, samt en stol av ek. Flätad sits. Sitthöjd 43, bredd 48 cm.
Smärre slitage. Märken. Tre stolar med lösa fogar.
Børge Mogensen var en framgångsrik dansk möbelformgivare som bidrog till att göra dansk möbelkonst världskänd på 1950-talet med sina funktionella sittmöbler i trä. Efter en gedigen utbildning hos Kaare Klint på den Kungliga Danska Konstakademien i Köpenhamn blev han en central formgivare i Danmark. Mycket av det vi i dag associerar med dansk möbeldesign är formgivet av Mogensen. Mogensen startade eget 1950 och karakteriseras av starka och enkla linjer. Några välkända modeller är “Hunting chair”, “Spokeback Sofa” och “Spanish Chair”.
Läs mer