Edvin Ollers

(Sverige, 1888-1959)
Edvin Ollers
(Sverige, 1888-1959)

Edvin Ollers, parfymflaskor, 4 st, glas, Limmared, omkring 1930.

Tre bärnstensfärgade. Oval droppform på fotklack och med regalid, dekor av inpressad oval. Signerad i relief OLLERS. Höjd 14,5 cm, längd 7,5 cm (Nagg på regalid).
Oval droppform och med regalid. Signerad i relief OLLERS. Höjd 12 cm, längd 6,5 cm.
Närmast oval droppform med markering på sidorna. Signerad i relief OLLERS. Höjd 9 cm, längd 6 cm.

En i klarglas, en ovalformad med utdragen hals och regalid, dekor av inpressade ovaler. Signerad i relief OLLERS. Höjd 15 cm, längd 9,5 cm.

Slitage. Den högsta bärnstensfärgade flaskan med nagg.

Proveniens

Gunnar Hävermark, senare Torbjörn Lennskog Collection.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK