Reinhard Richter, servis, ca 76 delar, "Masema", Arabia flintgods Finland 1941-64

Bestående av;
13 tallrikar diameter 23 cm (2 nagg),
6 tallrikar diameter 20 cm (1 nagg),
14 djupa diameter 23 cm,
8 djupa diameter 19,5 cm
15 assietter diameter 17,5 cm (1 spricka, 1 nagg),
1 såsbåt,
3 ovala uppläggningsfat,
1 runt uppläggningsfat,
1 sockerskål,
1 gräddkanna,
13 koppar med fat.

Bruksslitage. Nagg. Spricka.

OBS! Korrigerat antal, + 15 assietter = 76 delar

Utropspris
3 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13