Design Övrigt
1267301

Jonatan Nilsson, "Mirror lamp", vägglampa, unik, Studio Jonatan Nilsson, 2017.

Jonatan nilsson, "mirror lamp", vägglampa, unik, studio jonatan nilsson, 2017.

Laserskuren akryl, detaljer i jesmonite som dekor av bultar, en ljuskälla, signerad Jonatan Nilsson samt monogram, höjd 62 cm.

Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L10
Övrigt

Jonatan Nilsson

BFA, Beckmans College of Design, Sweden, 2017.
KV Art School, Gothenburg, Sweden, 2013.

Utmärkelser
Elle decoration, Årets stjärnskott, 2019
Rum hemma, Årets hemmapryl, 2019

Jonatan Nilsson (f. 1991) är en produkt-och möbeldesigner utbildad på Beckmans Designhögskola. 2019 blev han tilldelad utmärkelsen ”Årets stjärnskott” av Elle Decoration, och fick förra året ett arbetsstipendium ifrån Konstnärsnämnden. Jonatan bor och verkar i Stockholm.

Tillverkningsprocesser, med fokus på innovation och med en experimentell ingång, är en central del av hans designpraktik. Hans ambition är att skapa intressanta och uttrycksfulla objekt som på något vis ifrågasätter normer kring hur saker ska se ut eller fungera.”

Johan Lundberg
Johan Lundberg
+46 (0)708 17 21 08

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
3 200
314
374
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
10 jun 20:19
3 200 SEK
2 jun 10:30
3 000 SEK
2 jun 10:30
3 000 SEK
2 jun 10:30
2 200 SEK
2 jun 10:30
2 000 SEK