Tvådelat skåp av furu. Nederdel med lådor och skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Överdel med pardörrar med bakomliggnade hyllinredning. Draghandtag av mässing. Bredd 120, djup 47, höjd 210 cm. Nyckel finns.
Skador. Lagningar. Kompletterad. Omarbetad.