Madeleine Pyk – en samling F769

Stolar, 4 st, bonade,Louis Seize, Frankrike, 1700-talets andra hälft.

Bonade. Stoppad rygg och sits. Sitthöjd 41, höjd 87 cm.

Skador, lagningar, bland anat två bakben. delvis maskstungna.

Proveniens

Wivica Ankarcrona Borell (1935-2019).

Utropspris
4 000 SEK