Brasställ, Empire, troligen Frankrike, 1800-talets första hälft.

Brasställ av delvis patinerad och förgylld brons. Längd ca 98, bredd ca 9, höjd ca 28 cm.

Slitage, repor, märken, fläckar, dekorelement och mindre skruvar saknas delvis. Lejonen löstagbara.

Proveniens

Enligt uppgift tidigare i samlingarna på Tistad Slott, Södermanland.

Utropspris
9 000 SEK