Design Övrigt
1268311
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, skulptur,  stengods, "paradisfågel", rörstrand.

Gunnar Nylund, skulptur, stengods, "Paradisfågel", Rörstrand.

Chamotterat stengods med polykrom glasyr. Signerad R GN 11/200. Lös sockel av lackat trä. Total höjd inklusive sockel 37 cm.

Smärre nagg på näbb.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
3 000 SEK