Konst Fotografi
1268376

Tore Johnson

(Sverige, 1928-1980)
Tore johnson,fotografi stämplad  a tergo.

Tore Johnson,fotografi stämplad a tergo

"Demonstranter vid Triumfbågen, Paris", troligen 1950-tal. Stämplad Tiofoto a tergo. vintage. Gelatinsilverfotografi på blankt papper, bildyta 30 x 24 cm. Oramad.

Slitage längs ytterkanterna.
Mjuka hörn.
Något obetydligt hanteringsveck nära ytterkanterna, synliga i släpljus.
Något hanteringsveck i nedre delen av bilden.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Utropspris
6 000 SEK