Belysning Taklampor
1269278
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, taklampa, tillverkare idman 1900-talets mitt.

Alvar Aalto, taklampa, tillverkare Idman 1900-talets mitt.

Vit metall. Bär tillverkarens stämpel. Längd 115 cm. Bredd 27 cm. Höjd 20 cm. Skärmens diameter 19 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Ej funktionstestad.

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - Z2
Proveniens

Stora Ensos tidigare Enso-Gutzeits huvudkontor på Skatudden i Helsingfors.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
600 EUR