Design Övrigt
1269332
Laila Karttunen
(Finland, 1895-1981)
Laila karttunen, rya, modell för wetterhoff, daterad 1934. ca 185x130 cm.

Laila Karttunen, rya, modell för Wetterhoff, daterad 1934. Ca 185x130 cm.

Variant av "Aavikon hiekka". (Öken sand).

Åldersrelaterat slitage.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR