Viena Mertsalmi

(Finland, 1924-2019)
Viena Mertsalmi
(Finland, 1924-2019)

Viena Mertasalmi, tranparent vävnad, signerad Viena Mertsalmi 1998.

"Kesän valonleikki". (Sommarens ljusspel). 59x59 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Den självlärda textilkonstnären Viena Mertsalmi (f.1924 - d. 2019) föddes i en stor familj i Padasjoki och Viena lärde sig väva redan som barn.
Mertsalmi hade inte avslutat gymnasiet men godkändes ändå för att studera textilkonst vid Ateneum, där hon tog examen 1948.
Efter examen arbetade han huvudsakligen som egen företagare och som inredningsarkitekt för möbelfabriken Asko.
I början av 1970-talet flyttade Viena Mertsalmi sin verksamhet till byn Kauratte, där han under de följande decennierna anställde flera vävare.
Under sina resor till Italien på 1950-talet inspirerades Mertsalmi att börja experimentera med och utveckla nya typer av konsttextilier. Bland annat införde han koppartråd i sin vävning. Viena Mertsalmi deltog aktivt i flera utställningar från 1960-talet både nationellt och internationellt. Hennes textila verk finns i många olika offentliga miljöer, till exempel kyrkor och bibliotek.

Utropspris
250 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977