Ilmari Tapiovaara, matbord och bänkar, 2 st "Pirkka", Laukaan Puu 1960-tal.
Betsad furu, svartlackerade ben. Tillverkarens stämpel.
Bord; 120x70 cm, höjd 68 cm.
Bänk; längd 120 cm, bredd 26 cm, höjd 41 cm.
Ställvis omfattande slitage. Repor. Märken. Senare bets.