Ulla Parkdal, Matta, rölakan, ca 298-299 x 197-198 cm, signerad UP.
Gråmelerad botten med ränder och trappstegsmedaljonger i benvitt samt olika bruna och gula nyanser. Läderetikett medföljer: Svensk Röllakan Handvävd från Carlanders.
Något "bubblig". Något slitage och smutsig, fläckar. En långsida med smärre skador, kortsidorna med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, många saknas.