Byrå, senbarock, Sverige, omkring 1700-talets mitt.

Byrå med uppsats fanerad med valnöt. Sex lådor samt skrivskiva. Beslag av mässing. Bredd 105, djup 70, höjd 98 cm.

Uppsatsens lådor låsta. Ställvis med skador, bortfall, lagningar och kompletteringar. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK