Gerda Strömberg

(Sverige, 1879-1960)
Gerda Strömberg
(Sverige, 1879-1960)

Gerda Strömberg, glasservis, 54 delar, "Säby", Strömbergshyttan.

11 champagne/vinglas, 14 cm (1 med nagg).
12 rödvinsglas, höjd 12,5 cm (3 med nagg).
12 selterglas, 6 cm.
12 starkvinsglas, 9 cm (5 med nagg).
7 snapsglas, 8,5 cm (4 med nagg).

Slitage. Flera med nagg.

Utropspris
4 000 SEK