Bo Notini, taklampa, Swedish Modern, Glössner Co.
Inre skärm av bärnstenstonat glas. Yttre skärm av klarglas med etsad dekor av blommor, fåglar och fjärilar. Stång av mässingsfärgad metall. Fyra ljuspunkter. Signerad GLÖSSNER -CO. dek: Notini. Diameter 55, höjd 55 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage.