Rak form på fyrsidiga nedåt avsmalnande ben avslutade med mässingsskoning. Skiva av röd marmor. Tre lådor, Inläggningar med rutmönster inramar av linjer i ljusare träslag. Längd 40 cm, bredd 30 cm, höjd 76 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skiva med lagning. Märken. Maskstungen.