Wilhelm von Hillern-Flinsch, olja på duk

'Flicka i stråhatt'. Ca 50 x 38 cm.

Åldersrelaterat slitage. Uppfodrad duk.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på utställningen i Karlshamn 1948. Därefter arv i familjen.

Enligt en samtida tidningsartikel (1948) och en avskrift av ett tyskt officiellt dokument (daterat 1940) blev konstverket utpekat av Goebbels personligen som tillhörande kategorin 'Entartete Kunst' (urartad konst). Det var därmed något som inte borde visas för det tyska folket. Konstverket togs ur utställningen, 'Gäste des Verins Berliner Künstler' 1940, och återbördades till konstnären.
(Båda dokumenten finns uppklistrade à tergo)

1947 flyttade konstnären till Sverige och konstverket visades på utställningen som hölls ett knappt år senare. von Hillern-Flinsch var sedan tidigare bekant med Sverige bl a sedan han 1919 studerade vid Carl Wilhelmsons målarskola i Stockholm.

Utropspris
15 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46