ARNE NORELL, fåtölj och fotpall, "Inca", Norell Möbel AB.
Stomme av betsad bok. Brun skinnklädsel. Etikettmärkt Norell Made in Sweden. Sitthöjd 38, höjd 90 cm.
Ställvis omfattande slitage.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.