Design Möbler
1272024
Bruno Mathsson
(Sverige, 1907-1988)
Bruno mathsson, vilfåtölj "pernilla", firma karl mathsson, 1944.

Bruno Mathsson, Vilfåtölj "Pernilla", Firma Karl Mathsson, 1944

Böjträ i bok. Rödfärgad sadelgjord. Etikettmärkt samt märkt med tusch BM 44. Längd ca 170 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Skador. Fläckar.

Johan Lundberg
Johan Lundberg
+46 (0)708 17 21 08

Utropspris
4 000 SEK