Allmoge
1272125

Flaskschatull, Sverige, omkring år 1800.

Flaskschatull, sverige, omkring år 1800.

Målat flaskschatull med beslag av järnsmide, locket med ägarmärkning: INS MID. Invändigt med sex flaskor och två glas. Längd 44, bredd 26, höjd 31 cm. Nyckel finns.

Schatullet med smärre slitage och obetydliga skador. Flaskor och glas sannolikt från 1800-talets slut.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V30

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
3 500 SEK