Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Rörstrand

(Sverige, Grundat 1726)
Rörstrand
(Sverige, Grundat 1726)

Rörstrand, servis, 151 delar, porslin, 1920-1938

Handmålad floral dekor, guldkant.
52 mattallrikar, diameter 25 cm
26 djupa tallrikar, diameter 25 cm
26 förrättstallrikar, diameter 21,5 cm
26 assietter, diameter 19 cm
12 uppläggningsfat, längd 23-43 cm
2 uppläggningsskålar, längd 26,5 cm
2 fiskfat, längd 62 cm
2 såssnipor
3 karotter med lock. längd 30-35 cm.

Smärre slitage. Enstaka nagg.

Formgivare

Utropspris
6 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13