1272561

Läsljusstake, sengustaviansk, omkring år 1800.

Reglerbar läsljusstake av delvis förgylld mässing, med bottenplatta av marmor samt med målad plåtskärm. Höjd 32 cm.

Slitage. Mässing med smärre bristning. Fotplatta med nagg.

Utropspris
5 000 SEK