Fanerad med björk. Svärtade pilastrar. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinrede. En låda över klaff tre lådor under klaff. Små lådor med lönnfack. Bredd 114 cm, djup 51 cm, höjd 139 cm. Nyckel finns.
Slitage. Maskstungen. Torrsprickor.