Arne Jones E1299

Fritz Hansen

(Danmark, Grundat 1872)
Fritz Hansen
(Danmark, Grundat 1872)

Fritz Henningsen, fåtöljer, ett par, Fritz Hansen, Danmark.

Helstoppade fåtöljer med blå ylleklädsel. Resårsits. Ben av bok. Sitthöjd 42, höjd 75 cm.

Slitage. Smärre fläckar. Ställvis blekt.

Formgivare

Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.

Utropspris
2 500 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14