Gustaf Georg Rehnberg, tekanna, större, silver, Norrköping 1807. Sengustaviansk.

Invändigt förgylld. Oval, på fyra kulfötter, slät med nollgaller, uppsvängt handtag och lockknopp av trä. Stämplar även på locket. Längd 32 cm, total vikt 1.166 gram.

Lätt bruksslitage.

Utropspris
18 000 SEK