Bronserad. Träskuren dekor av spiralband och pärlstav. Rosettkrön. Kvicksilverglas. Stämplad (otydlig). Höjd 94 cm, bredd 44,5 cm.
Senare krön och detalj nertill. Ställvis färgbortfall och slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10