Hans Wicksten, ljusstakar, fyra stycken, tenn, Västerås, verksam 1782-1810/14. Sengustavianska.

Fyra stycken ljusstakar signerade i gjutformen. Kolonnformade på genombrutna fötter med dekor av pärlstavar. Lösa manschetter. Höjd ca 22 cm.

Smärre skador, slitage och lagningar.

Utropspris
8 000 SEK