Miniatyrkopp med lock, Meissen, 1800-tal,
"Insel Meinau", motiv i polykroma färger och guld av slottet på Mainau. Locket krönt av lagerkrans och rosett. Höjd 8 cm.
Smärre slitage.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.