Georg Jensen, serveringsbestick, silver, 11 delar, varav 10 delar "Konge" design Johan Rohde, efter 1945.
Sterling samt rostfritt stål (flertalet delar Jensen & Wendel 1945-51)
Uppläggningskniv längd 27 cm
2 uppläggningsknivar längd 16 cm
4 saltskedar
barnkniv
2 serveringsbestick längd 15-16 cm
Anna modell: serveringsspade med rostfritt blad, Jensen & Wendel A/S, längd 20 cm.
2 teskedar medföljer.
Vikt 495 g inklusive rostfria blad.
Obetydligt ytslitage.
Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.