Furu. Front med 8 lådor samt skåp undertill. Bredd 49 cm. Djup 52 cm. Höjd 190 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Senare knoppar. Träknappar (5 st)saknas på stolarna