David von Krafft, hans art, olja på duk, 1700-tal.
"Karl XII" (1682-1718). "CXII. Rex. Magnus. Monarcha. Herosincompabilis".84 x 59 cm.
Oramad, duklagning, färgbortfall, slitage.