Stomme i betsat trä. Tvådelat. Överdel med dörrpar i glass. Underdel med dörrpar (går ej att lås upp). Bredd 152 cm , djup 44 cm. Höjd 261 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Nedre dörrparet låst