1275488
Servis, "Gunnar" (Wennerberg) Gustafsberg, delar, jugend, 1905-1909.
Servis, "gunnar" (wennerberg) gustafsberg, delar, jugend, 1905-1909.

Benporslin, AL-modell, vitglaserat med koppartryckt och målad dekor av treklöver i grönt. Stämplad "GUNNAR" Gustafsberg, inpressat AL.

Bestående av;

18 mattallrikar, diameter 23,5 cm. Slitage, en med nagg,
19 förrättstallrikar, diameter 21 cm. 1 med undersidesnagg. Uneven wear of decoration.
17 brödassietter, diameter 16,5 cm. 3 med brättesspricka med nagg i anslutning, 1 med nagg. Oljämnt sliten dekor på assietterna.
8 oval dishes, length 24-43 cm 1 repaired. 1 with cracks and chips. 1 with a chip to the rim. 1 with a starcrack. Wear to decoration.
2 runda serveringsfat, båda med omfattande skador. Diameter 29-33 cm.
1 såsbåt på fat, längd 20 cm. Nagg.
1 såsbåt, längd 23 cm. lagad.
2 ovala terriner, längd 26-32 cm. Båda med sprickor och krackelyr.
10 koppar med fat, några extra fat medföljer. 2 koppar med skador.

Skador, lagningar, slitage.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L50 - Visas på begäran

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
10 000 SEK