Kristian Krokfors, litografi, signerad och märkt P.P. I/II, daterad 2004.
"Maisema II" (Landskap II). Plåtstorlek 38 x 62 cm.
Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.
Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.