Klockor & Ur Golv & Väggur
1276320
Golvur, 1800-tal. Mandelberg, Carlshamn.
Golvur, 1800-tal. mandelberg, carlshamn.

Fodral av björk med intarsiadekor. Rund målad urtavla märkt Mandelgren Carlshamn. Höjd 226, bredd 61, djup 23 cm. Nyckel finns.

Pendel saknas. Lod saknas. Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor.

Utropspris
3 000 SEK