Ragnar Johansson, olja på duk, signerad.
Figurer. 64 x 37,5 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Ragnar Johansson var en svensk bildkonstnär och skulptör född i Alunda, Uppsala län. Han studerade för André Lhote och på Académie Julian i Paris. Johansson målade med kraftfulla penseldrag i starka färger.