Risto Halme

(Finland, Född 1934)
Risto Halme
(Finland, Född 1934)

Risto Halme, fåtöljer, ett par, "Tina", tillverkare Peem Oy, 1970-tal.

Orange glasfibersits med svart läderklädsel. Justerbar sits med plymå. Bredd 80 cm, sitthöjd 38 cm, total 98 cm.

Åldersrelaterat slitage. Slitage på armstöden.

Utropspris
400 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

73. Pierre Paulin, fåtölj, "Pumpkin", Ligne Roset, Frankrike efter 1971.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
5 500

ditt bud
5 000

ditt bud
Aktuellt bud:
6 500 SEK