1277057
Almedhls gardiner 2 våder sent 1900-tal ca 230 x 130 cm vardera
Almedhls gardiner 2 våder sent 1900-tal ca 230 x 130 cm vardera.

Fodrade.

Bruksslitage.

Övrigt

Mönstret är ritat av Josef Frank som ett mattmönster för Haus und Garten. Förlagan lämnades kvar i Österrike och ägs idag av firma Johann Backhausen & Söhne i Wien (text o avbildad i MAK-katalogen s 220-221). Almedahls trycker några av dessa mönster på tyg och göra mattor via licens från Backhausen

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Utropspris
3 000 SEK