Ljusblåbrunmelerad botten med polykroma medaljonger och geometriska figurer. Bred ljusblå bård med meanderranka och hörnornament.
Bred abrash. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar, obetydliga hål. Bandkantade och skadade kortsidor.