Vitt porslin med riklig dekor av bladslingor i guld på brättet. Uppläggningsfat och del av tallrikarna målade med dekor av fiskar och vattenlandskap.
28 fisktallrikar med målad dekor, diameter 24,5 cm.
varav 8 fisktallrikar med nagg/lagningar diameter 24,5 cm.
27 tallrikar, diameter 24,5 cm
varav 11 tallrikar med nagg/lagningar, diameter 24,5 cm
7 assietter,diameter 17 cm. Slitage, några med nagg.
2 tallrikar, diameter 20, 5 cm samt en med nagg.
2 uppläggningsfat, ovalt med målad dekor a fiskar, längd 43 cm och 51 cm.
Nagg. Nötta kanter. Slitage.