Kaija Aarikka, ljusmobile, "Tulitus", mässing, Aarikka, 1960/70-tal.
Mobile i mässing med sju ljushållare samt centralt placerad trästomme. Höjd ca 54 cm+ 4 st (á 45 cm) mässinsstänger medföljer.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Ursprungliga runda stearinljus av Timo Sarpaneva saknas.