Barock

Barock

Skåp Barock, tidigt 1700-tal.

Skåp av ek och valnöt. Två dörrar med bakomliggande hylla. En låda. Dekor av svärtade listverk. Beslag av brons i form av lejonmaskaroner. Bredd 203, djup 76, höjd ca 215 cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat, ställvis med smärre skador slitage och lagningar. Avslag vid dörr.

Utropspris
10 000 SEK