Förgyllt sterlingsilver, safirglas, quartz, läderrem, viklås. Med certifikat. 1989. Watch ref.nr W100 1154 Boett serienr 59004025140 Kaliber 90 Viklåset märkt Cartier.
Slitage. Går ej. Urtavla med patina.