Sekretär, Louis XVI, omkring år 1800.

Sekretär med rulklaff och lådor. Fanerad med valnöt med flera träslag. Intarsiadekor. Beslag av mässing. Bredd 111, djup 65, höjd 116 cm. Nyckel finns.

Skador, slitage, lagningar och kompletteringar. Rullklaffen trög.

Utropspris
12 000 SEK