Belysning Ljuskronor
1278356

Ljuskrona, 1900-talets första hälft.

Takkrona av mässing, behängd med slipade prismor. Fyra ljuspunkter. Diameter ca 41, höjd ca 86 cm.

Slitage, enstaka prismor saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 500 SEK